Tuesday, September 21

सुनामीमा हराएकी आफ्नी श्रीमतीलाई विगत १० वर्षदेखि समुद्रभित्र खोजिरहेका छन यी श्रीमान….

March 14, 2021 352

१० वर्षअघि सुनामीमा हराएकी श्रीमतीको खोजीमा एक व्यक्तिले १० वर्षदेखि अ’हिलेसम्म पनि समुद्रको गहिराइमा डुबुल्की मारिरहेका छन् । जापानका या’सुओ ता’कामात्सुकी पत्नी युको १० वर्षअघि २०११ मा आएको सुनामीमा परेर बे’पत्ता भएकी थिइन् ।

यासुतोले आफ्नी श्री’मतीलाई खो’ज्नको लागि अण्डरवाटर डाइभिङको लाइसेन्स पनि लिइसकेका छन् । उनले विगत ७ वर्षदेखि एक्लै अ’ण्डरवाटर डाइभिङ गरिरहेका छन् । उनलाई आफ्नी पत्नीसँग सम्बन्धित कुनै पनि चीज भेटिने आशा छ ।

जापानमा सु’नामीमा करिब २५ सय मानिस बे’पत्ता भएका थिए । त्यसैले जापान सरकारले विगत केही वर्षदेखि अ’ण्डरवाटर सर्च अ’भियान चलाइरहेको छ । यासुओले निजी रुपमा अ’ण्डरवाटर डा’इभिङ त गर्छन् नै साथमा उनी स्थानीय प्रशासनसँग हरेक महिना सम्पर्क गरेपछि उनीहरुसँग पनि संर्च अभियानको लागि सहभागी हुन्छन् ।
अहिलेसम्म या’सुओले पानीभित्र कपडा, एल्बम लगायतका कैयौं चीजहरु भेटिसकेका छन् तर यी सबै अन्य व्यक्तिहरुका हुन् । अहिलेसम्म उनले आफ्नी पत्नीसँग सम्बन्धित कुनै चीज भेट्न सकेका छैनन् ।

जापानमा २०११ मा ७०० कि’लोमिटर प्रतिघण्टाको गतिमा १३३ फिट अग्लो सुनामीका लाहर जापानको उत्तर पू’र्वी क्षेत्रमा आएका थिए । यो सुनामीले फुकुसिमा आ’णविक प्ला’न्टलाई पनि क्ष’तिग्र’स्त बनाएको थियो । यसलाई यु’क्रेनको चेनरोबिलपछि सबैभन्दा ठूलो न्यू’क्लियर विनाश मानिन्छ । यो सु’नामीमा १५ हजार जना मा’रिएका थिए । करिब २ लाख ३० हजार ना’गरिकले घर छाड्नुपरेको थियो।

द सनका अनुसार यो सु’नामी आउँदा या’सुओ प’त्नीका विषयमा चिन्तित थिएनन् किनकि उनकी पत्नीले काम गर्ने ठाउँ पहाडको पछाडि थियो । तर, सु’नामीको ती’ब्रता बढेपछि उनले काम गर्ने बैं’कका पनि कैयौं कर्मचारी डुबेका थिए जसमध्ये यासुओकी प’त्नी पनि थिइन् ।

या’सुओकी प’त्नीको शरीर अझै बेपत्ता छ । यासुओले आफ्नो जीवन प’त्नीको खोजीमा लगाइसकेका छन् । यासुओका अनुसार उनकी प’त्नीले अन्तिम म्यासेजमा आफू बैंकको कामले थाकेको र घर आउन चाहेको बताएकी थिइन् । यही कारण यासुओलाई अझै पनि उनकी प’त्नी घर फर्किन चाहन्छिन् भन्ने लाग्छ र उनले प’त्नीको खोजी गरिरहेका छन्।

प्रतिकृया दिनुहोस्