Saturday, April 17

अमेरिकाले बनाएको हाइपरसोनिक मिसाइल : परीक्षण असफल

April 7, 2021 37

अमेरिकी वायुसेनाको नयाँ हाइपरसोनिक मिसाइल कार्यक्रम सोमवार असफल भएको छ । क्यालिफोर्नियामा रहेको एड्वर्ड्स एयर फोर्स बेसबाट उडेको बी–५२एच स्ट्राटोफोर्ट्रेस बम्बर विमानबाट उक्त क्षेप्यास्त्र प्रक्षेपण हुन सकेन । यो विफलता अमेरिकाका लागि हानिकारक छ किनकि अहिले विश्वव्यापी तनाव बढिरहेको बेलामा उसले रुस र चीनसँग हाइपरसोनिक हतियार बनाउन प्रतिस्पर्धा गरिरहेको छ ।

यी क्षेप्यास्त्रहरू आवाजको गतिभन्दा धेरै द्रुत गतिमा उड्ने र निकै टाढासम्म छिटो पुग्ने गर्छन् । अनि यिनले बलियो गरी रक्षा गरिएका एयरस्पेसमा पनि जाने सामर्थ्य राख्छन् । यिनलाई खसाइनुअघि यिनले समुद्रतट, एयरफील्ड तथा अन्य संरचनालाई आक्रमण गर्न सक्छन् । नयाँ क्षेप्यास्त्रको नाम एजीएम–१८३ए एयर–लोन्च्ड र्‍यापिड रेस्पोन्स वेपन हो । अबका केही वर्षमा यो तैनाथीका लागि तयार हुनेछ । सोमवारको परीक्षण त्यस क्षेप्यास्त्रले हाइपरसोनिक गति प्राप्त गर्छ कि गर्दैन भनी परीक्षण गर्नका लागि गरिएको थियो । पेन्टागनले ध्वनिको गतिभन्दा २० गुणा बढी छिटो गरी उड्न सक्ने हाइपरसोनिक मिसाइल विकसित गर्न खोजेको रक्षा अधिकारीहरू बताउँछन् । त्यसका केही अवयवहरूलाई यस गतिमा परीक्षण गरिएका पनि छन् ।

 

प्रतिकृया दिनुहोस्