Saturday, January 22

भारतको गोवामा एकजना नेपालीको मृ:त्यु ! को हुन उनी हेर्नुस

April 1, 2021 537

लोकेन्द्र सेर्पाली । रोजगारीको सिलसिलामा गोवामा रहेका दाङ शान्तिनगर गाउँपालिका जुम्लेकुला निबासी मानबहादुर वलीको निधन भएको छ । बुधबारदेखि स्वास्थ्यमा समस्या आएको थियो । उपचारको लागि गोवा मेडिकल कलेजमा जादै गर्दा बाटोमै उनीको मृत्यु भएको थियो ।

 

उनी तीन छोरा सहित श्रीमतीको साथमा गोवामा होटेलमा काममा कार्यरत थिए । उनको अन्त्यष्टी गोवामै गर्नेकि नेपाल लैजाने भन्नेबारेमा मृतकका परिवारको सल्लाह, सुझावका आधारमा निर्धारण हुने संयुक्त गोवा नेपाली समाजका अध्यक्ष प्रकाश थापाले बताए ।

आर्थिक वर्ष २०७५/२०७६ मा बैंक तथा वित्तीय संस्थाहरुमध्ये सबैभन्दा बढी कर्पाेरेट ट्याक्स (कर) जम्मा गर्ने नबिल बैंकलाई आन्तरिक राजस्व विभागले सम्मान गरेको छ।बैंकले गत आर्थिक वर्षमा एक अर्ब ९० करोड कर सरकारलाई तिरेको थियो।
विभागले गत मंसिरमा कर दिवसको अवसर पारेर बैंकलाई बैंकहरुमध्ये सबैभन्दा बढी कर्पाेरेट ट्याक्स जम्मा गर्ने सूचीमा नबिल बैंकलाई राखेको थियो।

मंसिरमा कोभिडको भय र तिहारको समय भएकाले औपचारिक कार्यक्रम भने भएको थिएन। पछिल्लो १० वर्षमा नबिल बैंक उच्च कर भुक्तानी गर्नेमा यो पाँचौँ पटक हो।समृद्ध मुलुक निर्माणका लागि बैंकले आफ्नो तर्फबाट सरकारलाई योगदान पुर्याएकोमा गर्व महसुस गरेको जनाएको छ ।बैंकले व्यापार प्रवर्द्धन, रोजगारी सिर्जना र ट्याक्सको रुपमा राज्यको योगदानमा केन्द्रित रहेको जनाएको छ।नबिल बैंकले मुलुकको धेरै बैंकिङ गतिविधिहरुको लागि पायोनियर बैंक भएको दाबी गरेको छ।बैंकको गतिविधिमार्फत अर्थव्यवस्थालाई उकास्ने मात्र गरेको छैन। जनताको जीवनयापन र उनीहरुको आर्थिक वृद्धिलाई समेत व्यापक पहुँच पुर्याइरहेको छ ।नेपालको निजी क्षेत्रको अग्रणी बैंक नबिलले हालसम्म राज्यलाई १५ अर्ब ६ करोड रुपैयाँ कर बुझाएको उल्लेख गरेको छ। यो भनेको बैंकको कुल पुँजीको १ दशलमव ५ गुणा बढी हो।नेपालको निजी क्षेत्रको पहिलो बैंक नबिलले आफ्ना लगानीकर्तालाई हालसम्म १ हजार ८ सय ७५ प्रतिशत लाभांश वितरण गरिसकेको छ।बैंकिङ क्षेत्रमा सबैभन्दा बढी कर तिर्ने बैंकको परिचय बनाएको बैंकले आफ्ना राज्य र लगानीकर्तालाई आर्थिक योगदान पु¥याउँदै आफ्नो व्यवसाय र सेवा तीव्र विस्तार गर्दै अगाडि बढिरहेको छ।

 

स्थापना भएदेखि हालसम्म बैंकले १८ सय ७५ प्रतिशत लाभांश वितरण गरेको हो।बेलायतको प्रतिष्ठित पत्रिका युरोमनीले लगातार दोस्रो पटक पनि नबिल बैंक लिमिटेडलाई ‘नेपालको उत्कृष्ट बैंक’ द्वारा पुरस्कृत गरिसकेको छ। र हालै ग्रोथ सेलरमार्फत कर्मचारी अनुभवमा उत्कृष्ट अवार्ड पनि प्राप्त गरेको छ ।सन् १९८४ देखि आफ्ना ग्राहकहरुलाई समायनुकुल सेवा प्रदान गर्दै आएको यस नबिल बैंकको ११९ शाखा, १८५ एटीएम, १५ सयभन्दा बढी नबिल रेमिट एजेन्ट रहेको नबिल बैंकले नेपाली बैंकिङ्ग क्षेत्रमा नवीनतम सेवाको सुरुवात गर्न अग्रणी भूमिका खेल्नुका साथै नेपालको बैंकिङ्ग विकासको ईतिहासमा कोसेढुङ्गाको रुपमा काम गर्दै आएको छ।

प्रतिकृया दिनुहोस्